Ubezpieczenie auta za granicą

ubezpieczenie auta za granicą

Przed nami lato, a co za tym idzie – okres wakacyjny. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, co zachęca osoby z żyłką podróżnika do wojaży, niejednokrotnie za granicę. Jeżeli jednak wybieramy się do innego kraju, pamiętać powinniśmy o podstawowych zasadach dotyczących ubezpieczenia, jako że nie jest wykluczone, że (niekoniecznie z naszej winy) podczas wyprawy miejsce będzie mieć wypadek, kolizja drogowa, potrącenie pieszego lub inny niepożądany incydent. Przed opuszczeniem granic Polski upewnijmy się więc, iż nasze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (popularnie określane mianem OC) jest aktualne i pokryje ewentualne szkody.

OC czy Zielona Karta?

Kierowcy niezbyt chętnie sięgający do portfela zapewne ucieszą się na wieść, że w wielu krajach europejskich dokumentem gwarantującym pełne wyłączenie z odpowiedzialności jest dowód posiadania ważnego OC. Niemniej jednak, wybierając się w dalszą podróż samochodową, przykładowo do Albanii, Rosji, czy na Ukrainę, przygotować musimy także tak zwaną Zieloną Kartę, która to traktowana jest jako ubezpieczenie międzynarodowe.

Co bardziej dociekliwi czytelnicy zadawać sobie mogą pytanie o zasadność wykupywania ubezpieczenia uzupełniającego, niejednokrotnie oferowanego kierowcom wybierającym się na wakacje własnym samochodem. Czy warto z niego korzystać? Naszym zdaniem jest to jak najbardziej wskazane, jako że pakiet uzupełniający jest gwarancją pełnego wsparcia technicznego naszego pojazdu w przypadku awarii.

Możemy więc być pewni, że w momencie, gdy auto odmówi posłuszeństwa, wystarczy telefon do ubezpieczyciela, który to na własny koszt zapewni odholowanie samochodu do znajdującego się w pobliżu autoryzowanego serwisu lub – w przypadku jego niedostępności – specjalistycznego warsztatu. Niekiedy firmy oferują także dodatkowe wsparcie finansowe mające formę pokrycia kosztów pobytu w pobliskim hotelu czy pensjonacie w przypadku, gdy nie ma możliwości, aby uszkodzone auto naprawione zostało tego samego dnia, w którym zostało ono dostarczone do mechanika.

Opieka medyczna i auto zastępcze

ubezpieczenie auta za granicą auto zastępczeOdpowiednie ubezpieczenie to także zapewniona opieka medyczna. W przypadku jakiejkolwiek kolizji lub poniesienia obrażeń zarówno przez osobę kierującą pojazdem mechanicznym jak i przez jego pasażerów, ubezpieczyciel zobowiązany jest zadbać o odpowiednią ich hospitalizację oraz umożliwienie możliwie najszybszego powrotu do pełni zdrowia.

Wykupując ubezpieczenie auta pamiętajmy także o uzyskaniu dokładnych informacji odnośnie warunków, na jakich kierowcy przydzielane jest auto zastępcze w sytuacji, gdy jego pojazd zostanie uszkodzony lub tez skradziony. Wybierajmy przede wszystkim firmy oferujące długi okres użytkowania takiego auta awaryjnego. Umożliwi nam to bezpieczne dotarcie do domu lub też dokończenie zaplanowanej podróży. W przypadku ubezpieczeń uzupełniających, okres na jaki kierowcy udostępniany jest pojazd zastępczy wynosi od dziesięciu do nawet czternastu dni. Druga z opcji okazać się może wysoce kusząca dla osób przebywających kilkaset kilometrów od granic kraju rodzinnego.

Ubezpieczenie auta wykupić należy przede wszystkim po to, aby czuć się bezpiecznie podczas podróży. Kwestią drugorzędną, jednakże również istotną jest możliwość zaoszczędzenia funduszy, które przeznaczone musiałyby zostać na nieplanowane naprawy pojazdu. Pamiętać bowiem należy, że wszelkie usterki za granicą usuwane są zgodnie z lokalnym cennikiem, który niejednokrotnie po przeliczeniu waluty okazuje się być wydatkiem ponad nasze siły. Odpowiednio wybrane ubezpieczenie pozwoli nam uniknąć kosztów holowania czy wymiany podstawowych podzespołów pojazdu, których koszt sięgać może nawet tysiąca złotych.

Wszystko w pakiecie

ubezpieczenie auta za granicą pakietSpecjaliści doradzają, aby zamiast wykupywania poszczególnych usług zdecydować się na tak zwany pakiet assistance, który to obejmuje wszystkie nadmienione powyżej świadczenia ubezpieczeniowe, a dodatkowo oferowany jest zainteresowanym w atrakcyjnej cenie. Decydując się na pełne ubezpieczenie auta oraz osób nim podróżujących nie tylko będziemy pewni wsparcia jakie otrzymamy w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych czy zdrowotnych, ale i poczynimy oszczędności, które to następnie przeznaczyć można będzie na kolejną wyprawę poza granicę kraju. Nie bez powodu mówi się, że bezpieczeństwo nie ma ceny.

powrót do strony głównej—>

zobacz również —>likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *